Yeni Nesil Mutfaklarda Renk Seçimleri!
Yeni Nesil Mutfaklarda Renk Seçimleri!
Mutfaklar değişen modaya uygun şekilde değişimini sürdürürken kullanılan renklerde bu duruma paralellik gösterdi. Zamanımızın büyük çoğunluğunu geçirdiğimiz mutfağımızın renk seçimi değişen ruh halimizi, yaratıcılığımızı, havadaki ambiansı belirliyor.

Modern mutfaklarda azalan dekoratif eşyalar minimalistliğe kadar gitti. Az eşya ve az görsellik renklerde de sade ve can alıcı olarak tercih edilmesi, zerafeti de beraberinde getirdi. Modern mutfaklarda renk seçimleri mutfağın yapısal özelliklerine göre de değişir.

 

Küçük mutfağa sahip olanlar koyu gri ya da siyah gibi kapalı renkleri kullandıklarında ortamları daha da küçülür ve kasvetli bir hava oluşturabilir. Fakat geniş ve rahat bir mutfakta koyu renkler ortama şıklık ve zariflik katarken dinginliği de beraberinde getirir.

 

Küçük mutfaklarında ferahlık isteyenler açık renklerin gücünü kullanmalıdırlar. Açık renklerin verdiği ferahlık ve temizlik hissi ortamda göz alıcılıkta sağlar. Açık renkler olarak geçen krem, kaşmir ve beyaz mutluluk ve ferahlık verirken diğer renklerle kombine edildiklerinde kolay entegre olabilen tonlardır.

 

Soğuk ve sıcak renklerin özellikleri kullanılan eşyalara da sirayet ederek seçimlerin değişmesine sebep olabiliyor. Canlılığı ve dinamikliği arttıran sıcak renkler, açık renklerle de kombinasyon yapıldığında kolay entegre olabiliyor. Turuncu, sarı ve kırmızıyı kapsayan sıcak renkler eski moda mutfaklarda olduğu kadar modern mutfalarda da yerini aldı.

 

Verdiği pozitif duygu ve olumlu enerjiyle çok sevilen sıcak renkler varlığını her tarzda sürdürecek gibi duruyor. Parlak ve şık dokusuyla mutfaklarda stil yakalayan bordo rengi verdiği enerjik yapısıyla da büyülüyor.

 

Soğuk renklerden olan mürdüm rengi mutfaklarda aynı anda açık renkle kullanıldığında zarifliğini ön plana daha çok çıkarıyor. Doğadan aldığı rengi zerafetiyle konuşturan mürdüm huzuru da beraberinde getiriyor. Soğuk renkler ağır duruşu ve kendine özgü enerjisiyle yeni nesil mutfakların vazgeçilmezi olmayı başarıyor.

 

Modern mutfaklarda, rustik mutfaklarda daha çok tercih edilen sıcak renklerle de ergonomiklik kazandı. Parlak görünüşü ve şıklığıyla mutfaklarda modernlik sağlayan sıcak renklerin en başında Super Mat Hardal panel geliyor. Pürüzsüz dokusuyla kullanımıda uyumluk sağlayan Super Mat Hardal sofistike yapısıyla gönüllerde taht kuruyor.