Tropik Mutfak Tasarımı
Tropik Mutfak Tasarımı
Tropikal mutfak dekorasyonu, yaz havasını tüm yıl hissetmek isteyenler için güzel bir tarzdır.

Tropikal Mutfaklar

Tropikal mutfak dekorasyonu, yaz havasını tüm yıl hissetmek isteyenler için güzel bir tarzdır. Bu tarzda sıcak bir ortam yaratma amacı vardır. Tropikal konseptte modern veya klasik tarzda olduğu gibi bir zamanı ya da bir dönemi ön planda tutmak değil, bir iklimin ve hissettirdiği havanın yansıması olarak kabul edilir. Bu nedenle tropikal taz ve buna yakın konseptler her dönem kullanılabilir.

Tropikal iç tasarım dediğimiz zaman, genellikle yaz hissine sahip yerler ve evler düşünürüz. Zamansız tropikal görünüm tüm evlere rahat bir his verebilir. Bu stilin temel özellikleri ada motifli süs oymaları, egzotik ahşap çerçeveli preslenmiş bitkilerdir. Evinize tropikal bir not eklemek istiyorsanız, evin içine daha taze hava için bitki ekleyerek, iç mekanlarda daha çarpıcı bir his için çiçek, bitki ve ağaç resimleri ekleyerek ve hatta pasif soğutmayı en üst seviyeye çıkarmak için ventanilla ekleyerek elde edersiniz. evlerin içinde tasarım.

Mutfağınızda bir şey değiştirmek istiyorsanız bu doğru çözüm. Mutfağınızı tropik bir ruh haline getirin ve yemek pişirirken tadını çıkarabileceğiniz daha taze bir alan elde edin. Bazı tropik bitkileri ve motifleri ekleyin, değişiklikleri hemen göreceksiniz. Umarız bazılarının dikkatinizi çekeceği ve mutfağınıza tropik tarzı uygulayacağınız için çeşitli tropikal mutfak tasarımlarından bir koleksiyon oluşturduk!

Mutfaklar ise evlerimizin en aktif kullanılan, en dinamik ve çok fonksiyonlu yaşam alanlarının başında geliyor. Dolayısıyla mutfağınızı yenilerken ya da yeni evinize sıfırdan bir mutfak yaptırırken bir tarz tercih etmek o kadar da kolay değil. Mutfağınızın tasarımının nasıl olacağına karar vermeye çalışırken göz önünde bulundurmanız gereken bazı temel unsurlar var. 

Örneğin mutfağı çoğunlukla kaç kişinin kullandığı; mutfak alanında sadece yemek pişirme ve hazırlama alanının mı bulunacağı yoksa çay kahve için bir oturma alanı ya da geniş veya küçük bir yemek masasının da yer alıp almayacağı; yemek yapma sıklığınıza göre geniş bir tezgaha ihtiyacınızın olup olmadığı; yine evinizde yaşayanların sayısı ve yemek alışkanlıklarına göre depolama alanlarının ve mutfak ünitelerinin genişliği ve tabii ki aile fertlerinin ve mutfağı en çok kullanan kişilerin zevkleri…

Tropikal mutfak dekorasyonu tarzı, geniş alanlar ve geniş aileler için sıcak, samimi, ferah ve kullanışlı bir ortam meydana getirdiği için oldukça kullanışlı ve özellikle yaz mevsiminin o tatil havasını her zaman evinde bulundurmak isteyenler için de ideal bir estetik anlayışına sahip. Sizin de mutfak dekorasyonu söz konusu olduğunda aklınızdaki seçeneklerden biri de tropikal stilse, işte bu stil hakkında sık sorulan sorular ve cevapları…

Tropikal mutfakların özellikleri nedir?

Ferahlık ve sıcaklık duygusu veren tropikal stilin en ayırt edici özelliği şüphesiz ki tropikal iklim kuşağındaki sıcak ada kumsallarını anımsatan süs eşyaları, doğal malzemeler, sıcak ve tatildeymişsiniz hissi veren enerjik bir atmosfer ve egzotik yeşil bitkilerdir.

Tropikal tarzlı mutfakların ortak özellikleri ferah ve nefes alan bir ortam ortaya çıkarmalarıdır. Yeşil bitkilerle süslenmiş tropikal mutfaklarda enerji veren ferah bir atmosferin yanı sıra, geniş bir tezgah alanı sağlayan mutfak adaları da en sık görülen özelliklerden. Yemek yapmanın bir stres ve telaş kaynağı değil, aksine bir rahatlama, eğlence ve terapi işlevi gördüğü bir mutfak hayal ediyorsanız tropikal mutfak stili bunu tam anlamıyla karşılayan bir tarzdır diyebiliriz.  

Yapaylıktan uzak bir canlılığın ve natürel enerjinin hakim olduğu tropikal mutfaklarda doğal malzemeler her zaman ön plandadır. Mutfak dolapları maun ve tik ağacı gibi sıcak iklimlerde yetişen doğal dokulu ahşap malzemelerden üretilir. Bunun yanı sıra hasır sepetler ve bambu mobilyalar da tropikal mutfakların vazgeçilmezleri arasındadır. Havadar bir mutfak tropikal stilin olmazsa olmazıdır. Bunun için geniş pencereler ve tavan pervaneleri bu stili taşıyan mutfaklarda sıklıkla karşımıza çıkar.

Tropikal tarzı mutfak için hanfi renkler ve dokular uygundur?

Dediğimiz gibi, doğallık, sıcaklık ve pozitif enerji tropikal tarz mutfakların en belirleyici özellikleri. Tropikal mutfaklarda fayans ve malzeme kullanımında renk tercihlerini yaparken de bu enerjiyi sağlayan naturel renklerin tercih edilmesi gerekir. Bu stil için renk kombinasyonlarına karar verirken dikkat edilmesi gereken en önemli şeyin canlı tonların yalnızca doğal olanlarının kullanılması gerektiği olduğunu unutmayın. Neon ve parlak renkler tropikal dekorasyonlara pek uyum sağlayamazlar. 

  High Gloss Panel - Vizon

 

High Gloss Pvc Panelin derin parlaklığı ile vizon rengini tercih edebelirsiniz. Tropik tarz mutfaklarda genellikle doğadaki renklerden esinlenilir. Ayrıca doğal ahşap dokusunun renk tonları ve bambu, rattan gibi malzemelerin doğal kahverengi tonları da dekorasyonu bütünleyecektir.