Ofiste Verim ve Mutluluğu Arttıran Dekorasyon Önerileri
Ofiste Verim ve Mutluluğu Arttıran Dekorasyon Önerileri
Ofis ortamının ruhu, orada gününün neredeyse yarısını geçiren çalışanlar için verimini de doğru orantıda etkiliyor. Ofislerin mutluluk verecek ve üretimini arttıracak güçte olması yapıldığı dekorasyon ve küçük dokunuşlarından geçiyor.

Dekorasyon ofislerde kullanıldığı gerekli malzemelerden aksesuarlara kadar ruh halini etkilemede büyük rol oynuyor. Eğer verimli ve huzurlu çalışma ortamı istersek dizayn için seçilen eşyaların özelliklerini bilerek ofisi oluşturmamızda fayda var.

 

1-En Çok Vakit Geçirilen Yer; Masa ve Sandalye

Çalıştığımız ortamda en kişisel alan olarak ifade edilen masa ve sandalye rahatlığı ve kişiliğe hitap şekli olarak çok önemlidir. Masada ofis ortamı ne kadar küçük olursa olsun çalışanın kişisel bir köşesi olmalıdır. Bu köşede fotoğraf çerçevesi, çiçeği ya da sevdiği bir aksesuar çalışanı motive edici, kendisini evde hissettirici unsurdur. Bir diğer eşyada sandalyedir. Sandalyenin konforu ve beli kavrayışı ne kadar özel olursa çalışanı o derece rahatsız etmez ve böylece konsantreyi daha az dağıtır. Sandalye seçiminde dik oturmayı sevk eden ama geriye gittiğinde beli rahatsız etmeyecek hafif şekilde yatan olmalıdır ki dinlenme zamanlarında sürekli dik olan omurga böyece dinlenir.

 

2- Aydınlatma

Ferah bir ofis tüm insanlar için tercih sebebi drama her ofiste böyle seçenek maalesef mümkün değildir. Bunun için ofiste aydınlatmaya dikkat edilirse motive düşmeden, karamsarlık olmadan çalışılır. Aydınlatma eğer ofis küçükse daha parlak ve canlı ışık kullanılmalıdır. Gerekirse masa lambalarından destek alınması gerekilen küçük ve penceresiz ofislerde aprilik ışık kullanımıda uygun olur. Büyük pencerelere sahip ofisler için daha yumuşak bir aydınlatma tercih edilirse hem gün ışığından faydanılmış olur hemde doğal ortamın ambiyansı bozulmaz.

 

3- Ortak Alanlar

Ortak kullanılan mutfak veya dinlenme alanları ne kadar sessiz ve huzurlu olunursa molalarda verilen zamandan verimlilk o derece artar. Ortak alanlardan olan mutfak ofisin dekorasyonuna uygun konseptte hazırlanmalı ve temizliğinin kolay olunmasına dikkat edilmelidir. Canlı renk seçilen mutfaklarda dikkat bozulmadan, enerjikliği yükselten özelliğinden yaralanılabilir.

 

4- Mutluluk Veren Köşeler

Çalışma ortamına evimiz gibi davrandığımızda orayı daha çok benimser ve o derece vakit geçirmekten son derece zevk alırız. Mutluluğumuzun ve motivemizin artması için kendimize ait köşelerden faydalanabiliriz. Pencerelerin önünde sıralı çiçekler veya ofis duvarlarına uygun birkaç çerçeve bunun için ideal olabilir.