Ofislerde Renk Tercihleri
Ofislerde Renk Tercihleri
Renklerin insan yaşamını etkileyen güçlü bir yanı vardır. Vaktimizi en çok geçirdiğimiz ortamın rengi nasılsa kişiliğimiz ve ruh halimizde o yöndedir. Ama ofis ortamında seçilen renkler kişiliğimizin ve düşüncelerimizin ötesine geçerek karar verme hızımızı ve duruma olan güvenimizi de etkiler.

İş yaşamında renk, çalışanlar arasında alt metin olarak konuşur. Kimsenin sesini duymadığı renklerin dünyası, gözümüze yerleşir ve artık gördüğümüz renk bize hükmetmeye başlar. Bunun için renk seçimlerimiz; yaşamımızı geçirdiğimiz evimiz kadar, sağlıklı bir iş ortamımız için de çok önemlidir. Ofis yaşamında kırmızı rengi tercih edenler daha agresif ve yüksek tansiyonlu çalışan riskini göze almak zorundadır. Çünkü kırmızı rengin kan basıncını yükselttiğini böylece daha çok acıkma hissi yarattığını fast food restauratlarının sahiplerince keşfedilmiş ve hiç de pişman olmayacak sonuçlar elde etmişlerdir.

 

Kırmızı renk gibi ofislere enerji veren diğer renk ise sarıdır. Geçicilik olarak algılanan sarı renk hızlı hareket etme isteği uyandırır ve enerjik yapısı baharı anımsatır. Genelde ofis içerisinde daha az zaman geçirilmesi gereken yerler için sarı ideal olsada pembe ve tonları ile kombinlendiğinde iç açıcı ortam oluşturur.

 

Modern yaşamda ofis tercihleri hem şık ambiyanslı hem de motiveyi yüksek tutarak göze batmaması istenir. Bunun için genelde beyaz tercih edilebilir. Sade beyaz kullanımının da çok moda olduğu ofis ortamı tamamen beyaza boyandığında göz yorabilir. Bunun nedeni de beyazın yansımasının kuvvetli gücüdür. Beyazda kombinasyon renkler için gri hem elegantlık katar hem de grinin verdiği dinginlik ve huzur beyazı sakinleştirmiş olur.

 

Öte yandan kahverengi veya toprak renk grupları ofisinize samimi bir hava katarak aynı zamanda güvenli bir ortam çağrışımı da yapar. Bunalıma en çok götüren renk olarak bilinen mor rengi ofislerde çok kullanılmaması gerekir. Uykusuzluğa da yol açan mor aynı zamanda korku duygusunu da tetiklediği sabitlenmiştir.

High Gloss Panel Beyaz

Siyahın derinliği ofislerde tercih edilse de bu seçim herhangi bir renkle desteklenmezse depresyona sürükleyebilir. Siyahın ışığı soğurma özelliği karanlık bir ortam yaratsa da canlı ve enerjik renklerle entegre hale getirildiğinde ofisiniz elegantlığıyla göz doldurabilir.