Muhteşem Kıyı Stilini Keşfedin; Hamptons!
Muhteşem Kıyı Stilini Keşfedin; Hamptons!
Sakinliği ile gönülleri fetheden Hamptons Tarzı, klasik Fransız tarzlarından ilham alınarak gelişti. Zamanla kıyı Amerika sahillerindeki evlerde kullanılmaya başlanan bu tarz, özellikle Avustralya’da çok seviliyor. Lüks kesim tarafından iç dekorasyon olarak neredeyse her sahil evinde görülen stil, görenleri ferahlığı ile de cezbediyor.

Hamptons Tarz denilince akla gelen ilk renk beyaz olmalı. Sahil boyunca sıralanan yazlıklarda oldukça sevilen beyaz, bu tarzda uyum içerisinde. Beyaz; modern veya klasik olarak lanse edilen evlerin genel olarak tasarımda kullanıldığı renklerde beyaz ile dans edecek kadar doğal ve pastel tonlarında. Evin geniş cam alanlarına izin veren bu tarz, güneş ışığını ve yazı çok seviyor. Fransız tarzda moda olan uzun camlar ve büyük boy kapıları kendine uyarlayan Hampstons Tarz, aydınlanmada yukarıdan aşağıya sarkan demir veya camdan fenerler kullanılıyor. 

Sofistike kıyı hayatını en küçük dokunuşunda dahi hissettiren dekorasyon, salonda, çocuk odasında, ofiste ya da yatak odasında her türlü iş veya yaşam alanları için elverişli. Beyaz duvarlarına uygun döşeme olarak ahşap en ideali. Ada mutfağında ya da masa yüzeyinde kullanılan ahşap panel olarak High Gloss Milano Ceviz doğallığı korumak için birebir seçim. 

Doğallığın kullanıldığı diğer bir parça ise pamuk ve ağartılmış yün dokulardan oluşan kilim veya halı seçenekleri. Hampstons Tarzda zeminleri en güzel gösteren halı motiflerinin tonları deniz tonu olan mavi olarak görülüyor. Dalgaları, kumsalı çağrıştıran halıların desenleriyle uyumlu perdelerde aynı şekilde mavi tonları tercih edilebilir. 

Üst üste yığılan minderlerin rahatlığı simgeleyen bir köşe olarak düşünülen kıyı evlerinde kullanılan vazolar veya cam eşyalar da denizin ihtişamını destekleyici yönde. Geometrik desenlerin de tercih edildiği bu tasarımda salonda büyük ve rahat bir kanepe olmazsa olmazlardan. Zamansızlığı temsil eden en güçlü tasarımlardan olan Hampstons Tarz, sakinleştirici etkisi ile uzun yıllar kullanılmaya müsait. Duvarlarının çiçek tablolarıyla dolduğu kıyı evleri, minimalizmin sade şıklığını da yansıtıyor. Eşyalarının kendi içerisindeki ahenkli uyumu konsolu, dresuarları veya komidinleri ile toplayıcı ve simetrik bir görünüm kazanıyor. Rattan mobilya tarzının avantajından yararlanan Hampstons Stil, yaz mevsiminin hafifliğini, deniz ve kumsalı sevenlerin yaşam alanlarına uygulayabilecekleri sade ve basit bir tarzdır.