Maksimalist Mutfak Nedir?
Maksimalist Mutfak Nedir?
Maksimalist mutfaklarda estetik ve görünüş çok önemlidir. Zıt kutupları birbirine çekerek içeriğinde uyumu gösteren tarzda mutfaktaki sandalye ve masada bununla uyumludur.

Maksimalist Mutfak Nedir?

İnsanların eşyalar ile daha mutlu olduklarına inanan Maksimalist tarz evlerde tüm eşyalar birbiriyle uyum içerisinde değilse bile kendi içerisinde ahenkleri vardır. Fazlalıklardan kurtulmaya iten minimalist tarzın tam tersi olarak bilinen tarzda “çokluk her şeyden değerlidir” akımının da savunucusudur. 

*Eskiler Aslında Kıymetlidir!

Eskiye dair ne varsa çöpe atmak yerine dönüştürülerek kullanmayı amaç edilen mutfaklarda eski çaydanlık, soba ya da kupalar yenilenerek kullanılabilir hale getirilir. Her objenin ve eşyanın bir ruhu ve enerjisi vardır. Bu da evinizin genel atmosferindeki güzelliği korur. Tüm zıt eşyaların bir arada tutularak kendince uyum sağladığı dekorasyonda özellikle nostalji havası çok seviliyor.

Aile yadigarı ibrik, sandık ya da dantellerin mutfak raflarında görüldüğü dekorasyonda renklerin canlılığı ve birbirine zıtlığı da çok önemli. 

*Birbirine Zıt Renkler Dost!

Desenlerinin geometrik, çiçek ya da sadece çizgilerden oluşan perdeler, masa örtüleri, yastıklar, halılar bu tarzda en çok kullanılan eşyalardandır. Canlı renkler olan kırmızı, mor, sarı gibi renkler mutfak dolaplarınızda oldukça uyum içerisinde olacaktır. Evinizin canlı renklerine uyum sağlayan High Gloss Panel Mürdüm ve Kırmızı dolaplar maksimalist dekorasyonda en çok kullanılan tonlardandır. 

Açık raf olarak kullanılmak istenilen mutfak raflarında rengarenk tabaklar, kitaplar ya da biblolar çok şık ve uyumlu görünecektir. İddialı ve ihtişamlı görünüme sahip maksimalistte el yapımı çok önemlidir. 

*Mutfağınız Kişiliğinizi Yansıtsın!

Maksimalist mutfaklarda estetik ve görünüş çok önemlidir. Zıt kutupları birbirine çekerek içeriğinde uyumu gösteren tarzda mutfaktaki sandalye ve masada bununla uyumludur. Duvarlarda duvar kağıdı olarak canlı, çiçekli ve parlak tercih edilen mutfaklarda dolapların rengi ile uyumlu olması beklenmez.

Kendi içerisinde ihtişamlı bir ışık sunan mutfaklarda zenginlik ön planda tutulmayı seviliyor. Deri ve kadife kullanılan sandalyelere genelde el yapımı ve canlı renkteki halı mutfağa eşlik eder. Geometrik desenlerinde çok sevildiği maksimalist tarzda zemin koyu renk geometrik desenli karodan oluşurken üzerine ipek bir halı atılabiliyor. Mutfağınızda boş kalan duvarlarda renkleriyle varlığını kabul ettiren tablolar kullanılabilir. Bu durum duvar kağıdının üzeri içinde geçerlidir. Rengin çok sevildiği mutfakta beyaz eşyalarda renkli seçilerek maksimalist tarzla uyumlu olur.