Kontrplak Panelleri Yakından Tanıyalım
Kontrplak Panelleri Yakından Tanıyalım
Dayanıklı, hafif, sağlam, şık ve daha fazlası... Venni'nin yeni ürün grubu Kontrplak Laminat Paneller'i yakından tanıyalım.

Kontrplak Nedir?

Kontrplak; başta huş ağacı olmak üzere kavak, kayın, çam ve ladin ağaçlarından, ağaç gövdelerinin makinelerde soyulması ile elde edilen tabakaların birleştirilmesinden oluşur. Ağaçlardan elde edilen tabakalar, lif yönleri birbirine dik olacak şekilde sıralanarak fenolik reçine ile yüksek sıcaklık ve basınç altında preslenir. Kontrplaklar bu üretim şekliyle yüksek dayanıklılığa sahiptir. Yüksek dayanıklılığının yanında aynı zamanda hafif ve işlenmesi kolaydır. Kontrplaklar işlenme ve üretilme şekli ile inşaat, mobilya, dekorasyon, oyuncak yapımı, tekne üretimi gibi birçok alanda kullanılabilir. Kontrplaklar suya dayanıklılığı, çekme ve şişme yapmaması ile de sıklıkla tercih edilir. Aynı zamanda yeniden kullanılabilir olması yönüyle de çevre dostu ürünlerdir.

Kontrplaklar kullanıldıkları ağaç türüne göre isimlendirilmektedir. Venni ürün paletinde Kavak ve Huş olmak üzere 2 farklı kontrplak türü yer almaktadır.

Venni Kontrplak Laminat Paneller; 6,8,10,12,15,18 mm kalınlıklarına sahiptir.

Venni Kontrplak Laminat Paneller; dirençli yapısıyla uzun ömürlüdür. Bakım ve onarım ihtiyacını azaltır.

 

Huş Marin

Denizden kopamayanlar ve engin denizin sularında kendini evinde hissetmek isteyenler için Huş Marin Kontrplak Laminat Panel

Genellikle yat, gemi, tekne yapımında kullanılan Huş Marin; huş ağacının sert yapısıyla yüksek mukavemete sahiptir ve marin özelliği ile suya dayanıklıdır. Suya dayanıklı marin tutkalı, Huş Marin kontrplakların hava şartlarına dayanıklı hale gelmesini ve uzun ömürlü olmasını sağlar. Böylelikle yüksek sıcaklıktaki suya karşı dayanıklı hale getirir. Huş Marin kontrplaklar bu özelliği ile denizcilik sektöründe de kullanılabilmektedir. Suyla daima temas halinde olan ürünlerde yıpranma çok daha hızlı olabilmektedir. Bu yüzden suya dayanıklı marin kontrplak denizcilik sektörü için idealdir. Ağırlığı, maliyeti ve çevreye verdiği etkiyi azaltırken performansı en üst düzeye çıkarır. Renk ve damar detayı ile çok yönlüdür ve hem iç hem de dış kullanım için uygundur.

 

Kavak Kontrplak

Kavak ağacından elde edilen kavak kontrplaklar; yat imalatı, inşaat, mobilya ve otomotiv sektörü gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Kavak kontrplaklar; hafifliği, mukavemeti, kesim kolaylığı, esnekliği ve çevre dostu oluşuyla tercih edilmektedir. Direncini ve dayanıklılığını arttırma amacıyla cilalama işlemi de uygulanabilmektedir. Kavak ağacı huş ağacından daha hızlı büyüdüğü için huş ağacına göre daha az yoğun odun üretir. Huş Kontrplak, Kavak Kontrplak’a göre daha yoğun ve daha güçlüdür ve sağlamlılığa daha fazla ihtiyaç duyulan inşaat işlerinde kullanılabilir. Huş ile karşılaştırıldığında, kavak daha düşük yoğunluğa sahiptir, bu sebeple lazer kesimini kolaylaştırır.