İsviçre Klasiği Olan Tutumlu Yaşam; Lagom!
İsviçre Klasiği Olan Tutumlu Yaşam; Lagom!
“Ne çok, ne az” anlamında kullanılan Lagom, yaşamdaki abartıdan uzak durmayı ilk hedefleri arasında görünüyor.

Eski Norveç dilinde Vikinglerin içtikleri aynı boynuzdan bir yudumda içilebilen bira anlamına geldiğine inanılan kelime olan “Lagom” dengeli içmeyi ve kararında olmayı hedefler. İsviçre’den tüm dünyaya yayılan Lagom Felsefesi dingin ve huzurlu yaşamanın prensiplerini bünyesinde barındırırken, günlük yaşamdaki olumlu etkilerini gün geçtikçe daha çok insana ulaştırıyor.

“Ne çok, ne az” anlamında kullanılan Lagom, yaşamdaki abartıdan uzak durmayı ilk hedefleri arasında görünüyor. Felsefenin İsviçre’de çıkması 1600’lü yıllarda olduğu sanılıyor. Ekonomik krizin Avrupa başta olmak üzere tüm dünyayı sarması sonucu halkta patates, buğday gibi temel gıda malzemeleri de sınırlı bulunuyordu. Kralın emri ile tüm halkın tutumlu olmaya teşvik edilmesi böylece kıtlık dönemini en az hasarla atlatılması zamanla bu düşünceyi yaygınlaştırır. İsviçre halkı minimalist yaşamı yıllar geçtikçe daha çok benimsemiştir. Böylece sadeliğin ve azın özünün güzelliğine varmışlardır.

Sadeleşmenin özünde yatan “kararında” olmak anlayışı çalışma hayatlarında da etkili olmuştur. Uzun ve yoğun çalışmak yerine yeterli saatlerde tamı verecek kadar verimli çalışmak temel prensiplerinden olmuştur. Evinizde kullanmadığınız eşyaları gözden çıkarmak ve “buna ihtiyacım var mı?” sorusunu sorarak kurtulmak çok kolay olarak görüyor. Kişinin eşya alırken en pahalısı değil en kullanışlı ve sade olmasına dikkat çeken felsefe, lüks yaşamın ağırlığını insanda yük olarak görüyor. Yüklerden kurtulmak için yaşamınızı düzenlemeli ve bunu ilk önce yaşadığınız yeri düzenleyerek yapmanızın gerektiğini savunan Lagom, doğanın gücüne de inanılması gerektiğini vurguluyor. Huzuru bulmak için olabildiğince evinize güneş almalı, bahçenizde ya da balkonunuzda bolca zaman geçirmelisiniz. Evinizdeki kullandığınız eşyaların hepsinin size hitap etmesi, sizin için kullanışlı olmasına inanan Lagom Felsefesi, renklerle oynamayı da çok seviyor.

Doğa ile uyumlu ve güneşin en güzel yansıttığına inandıkları beyaz, tüm dekorasyonlar için uygun görülüyor. Beyazın yanında doğadaki sakinleştirici renklerden olan yeşil tonları da çok seviliyor. Farklı eşyaları kendi içerisinde ahenkle sunan felsefe büyük halılardan da kaçınıyor. Pozitif enerji akışını savunan Lagom, kişinin yaşadığı ortamda rahat olmasına çok değer veriyor. Kitaplarınızı okuyabilecek koltukların son moda olmasından ziyade günün yorgunluğunu atmaya yardımcı olmasını savunan felsefe, bol yastıklarla tasarımını derinleştiriyor.