Evinizdeki Mutluluğun Tarzı
Evinizdeki Mutluluğun Tarzı
Elektronik her türlü eşyadan uzak durmayı hedefleyen akım, minimalizm felsefesini de savunarak fazlalıklardan kurtulmayı söylüyor.

Danimarkalıların Evindeki Mutluluğun Tarzı; Hygge ve Lykke!

Mutluluk yaşamımızda bizi etkileyen en önemli ruh halidir. Hayattaki tüm amacımız farkında olmasak da mutluluk üzerine kuruludur. Her ortamda rahat hissetmek ve sıcaklığı kucaklamak isteriz.

İklim koşullarına bağlı olarak İskandinavlar soğuk havaya aldırmadan yaşam tarzlarını kendilerini mutlu edecek şekilde belirlediler. Hyyge ve Lyyke felsefesi Danimarkalıların günlük yaşamında mutlu olmak adına önemli bir yer edindi. Peki İskandinavlardan yayılarak tüm dünyayı etkisi altına alan Hygge ve Lykke yaşam tarzı nedir?

Eğlencenin Sıcak Yüzü; Hygge!

Kelime anlamının “eğlence” olduğu Hygge; Danimarka kültürünün olmazsa olmazı olarak görülüyor. Son yıllarda trend olan bu tarz, kapalı gökyüzüne, soğuk havaya rağmen insanların sıcak ve eğlenceli olmasını hedefliyor. Zamanda mutsuzluğa yer olmadan, anı yaşamayı öğreten Hygge, basit olanın güzel ve huzurlu yüzünü görmeyi de hedefliyor.

Kitabınızı günlük yaşamda mutlaka okuyun ama okurken mum ışığının loş etkisinden de yararlanın diye düşünen Hygge yaşam tarzı, evinizde mutlaka çiçek bulundurmayı da söylüyor. Elektronik her türlü eşyadan uzak durmayı hedefleyen akım, minimalizm felsefesini de savunarak fazlalıklardan kurtulmayı söylüyor. İşlerinizi ertelemeden o gün yerine getirmeyi öğütleyen Hygge tarzı, yumuşak battaniyenizi mutlaka salonun bir köşesinde bulundurmanızı söylüyor. Doğallığın ve rahatlığın ön planda olduğu akım, ev dekorasyonunda pastel tonlarını savunuyor.

Küçük Mutlulukların Birleşimi; Lykke!

Dünyanın en mutlu insanlarını anlatan Meik Wiking’in diğer kitabı olan Lykke, kelime anlamı “mutluluk” demektir. Bireysel mutluluğu hedefleyen Lykke felsefesi bunun için evde kullanılan eşyaların insana verdiği enerjiyi de vurgular.

Büyük pahalı eşyaların evinizde boşuna yer kapladığını düşünen akım, mutlu olmak için pahalı eşyalar yerine küçük ama güzel ve doğal şeyler olmasını savunuyor. Sehpanızın üzerinde duran vazoda iki-üç dal çiçek, kendi yaptığınız yağlı boya tablo, düz renklerden oluşan ve göz yormayan dekoratif eşyalar Lykke yaşam tarzının en sevdiği detoks etkilerden oluyor. Loş aydınlatma, soba ya da şömine ateşinde ısınmak, teknolojiden uzak durarak kitabın satırlarına konsantre olmak, pamuklu ya da yün battaniyenize sarılarak vaktinizi geçirmek, ev dekorunuzda ahşabın sıcaklığından faydalanmak mutluluk için küçük ama etkili adımlar olarak görülüyor.