Eklektik Ev Dekorasyonu
Eklektik Ev Dekorasyonu
Farklı tarzları, malzemeleri ve dokuları bir araya getiren tasarım anlayışı ile oluşturulan dekorasyon çeşidine eklektik dekorasyon denir.

 

Farklı tarzları, malzemeleri ve dokuları bir araya getiren tasarım anlayışı ile oluşturulan dekorasyon çeşidine eklektik dekorasyon denir.

Yeni ile eskiyi, sade ile gösterişliyi, lüks ile mütevaziyi bir araya getiren eklektik tarz çoğu kişi tarafından fazla bilinmese de, farkında olmadan beğendiğimiz ve evlerimizde uygulamaya çalıştığımız bir dekor tarzıdır. Sizin için farklı stil ve zamanlardan eşyaların uyum içinde kullanıldığı mekanlar oluşturmanıza yardımcı olur.

1. Renk Seçenekleri
Rengi seviyorsanız, eklektik olmak sizin için hem bir zevk hem de bir zorluktur. Mutfak dolaplarını, tezgahları, porselen eşyaları ve enerjik duvarları zıt tonlarda bir araya getirmek oldukça göz korkutucu bir iş olabilir. Eklektik mutfağınız için 4 veya 5'ten fazla renk seçiyorsanız, birbiriyle çelişen tüm öğeleri birbirine bağlamak için başka bir öğeye ihtiyacınız olacağını unutmayın. Stil ve geometri burada ileriye dönük iyi bir yoldur. Dolapları, rafları ve bir zemini tek bir tarzda (modern, geleneksel, rustik ya da çiftlik evi olsun) ve basit ana hatları ve şekillerin tekrarı kullanarak, daha tutarlı ve davetkar bir mutfak yaratılır.


2. Doku
Eklektik mutfakları kişisel olarak sevmemizin sebeplerinden biri, sadece stilleri ve tonları değil, aynı zamanda dokuları ve zaman periyodlarını da harmanlama çabalarıdır! Eklektik bir mutfak, zorlu mükemmellik arayışında sürekli olarak öğeler ekleyip çıkardığınızdan yıllarca kat kat geliştirilen bir sanat eseri gibi görünüyor. Bu kesinlikle açık bir tuğla duvar, karanlık çelik çerçeveli büyük pencereler, endüstriyel sarkıt aydınlatma, çağdaş raflar, gösterişli bulaşık takımları ve ahşap ve taş tezgahların hepsi bir büyülü mutfağa yerleştirilebilir!

3. Küçük Eklektik Mutfaklar
Eklektik tarzın uyumsuz görünümünün küçük bir mutfakta ungainly göründüğünü, ancak bunun gerçeklerden uzak olduğunu hayal ediyorum. Eklektik tembel bir dağınıklık anlamına gelmez ve doğru yapıldığında, en küçük eklektik mutfak bile yaşam alanının geri kalanını aydınlatacak ve evinizin odak noktası olacaktır. Burada iyi bir fikir çok fazla parlak renkten uzak durmak ve bunun yerine küçük alana daha koordineli bir görünüm vermek için eğlenceli yer tasarrufu sağlayan unsurlara ve çok yönlü dolaplara odaklanmaktır. Sarı renkte garip bir dolap, parlak kırmızı renkte tencere tava veya renkli bir buzdolabı bu küçük alanı canlandırmak için tek ihtiyacınız.

4. Fikirler
Yüzer raflar, güvenilir dolaplar ve uygun çekmeceler mutfağın büyük bir bölümünü oluşturur ve eklektik mutfak alanınızı şekillendirmede önemli bir rol oynayacaktır. Akıllı bir yaklaşım, ikinci unsurla oynarken iki unsurdan birini, dolapların stilini veya renklerini sabit tutmaktır. Bu, mutfağa küratörlüğünü temyize götürecek ve daha şık bir görünüm verecektir. Mutfak adası yapbozun diğer bir önemli parçasıdır ve çoğu ev sahibi bir tane ister gibi göründüğü için eklektik tarz, hoşunuza giden herhangi bir tasarımı seçmenize izin verir. Adanın bitişi, kullanılan malzemeyle birlikte, mutfaktaki dolap ve rafları mükemmel bir görünümle tamamlamalıdır.

5. Favori Stilinizi Kişiselleştirin
Peki eklektik tarzı tam olarak nedir? Basitçe tanımlanmış bir geleneksel tarzın eksikliğidir. Aslında, odanın kahramanı dekor, mutfak, renk ve raf seçeneklerinizi çok daha kolay hale getirdiği için açık bir stil seçin. İster minimal bir bükülmeyle ister endüstriyel estetik tarzı ister modern estetiğe sahip rahat bir çiftlik evi tarzını seviyor olun, daha özel bir dekorasyon yönü seçerek, eklektik mutfağı şekillendirme görevi çok daha az kafa karıştırıcı ve ezici olur. Mutfağı kişiselleştirmek için bu merkezi temaya her zaman ilginç bir twist ekleyebilirsiniz.Farklı tarzları, malzemeleri ve dokuları bir araya getiren tasarım anlayışı ile oluşturulan dekorasyon çeşidine eklektik dekorasyon denir.