Belçika Mutfak Tarzı Nedir?
Belçika Mutfak Tarzı Nedir?
Tavanında genelde ahşap tahtanın desteği ön planda. Böylece doğal bir görünümün yanında sofistikeliğini koruyan rustikliğe de geçiş görülebiliyor. Ama Belçika mutfak kendi başına başka bir tarz.

Belçika Mutfak Tarzı Nedir?

Doğal yapının kendini göstererek yer aldığı Belçika tarzı mutfaklar yeninin ve eskinin harmanlanmasıyla meydana geliyor. Doğal renkler olarak doğada bulunan renklerinin daha çok tercih edildiği mutfaklarda açık ve ferah renkler olarak yumuşak tonlar daha çok ön planda duruyor.

- Sessizliği Yaratan Mutfak!

Doğal yapılarının hakim olduğu mekanda pastel tonların oldukça sık kullanılması bu mutfağı daha da sıcak gösteriyor. Pastel tonların ahşap desenlerle dans ettiği Belçika mutfakta açık raflar daha çok seviliyor. Bunun sebebi bu tarza özgü olan siyah tencereleri, gül desenli tabakları göstermek olabilir. Böylece duvarda sıcak havanın estiği renkli bardaklar veya tabaklarda yerini almış oluyor.

Tavanında genelde ahşap tahtanın desteği ön planda. Böylece doğal bir görünümün yanında sofistikeliğini koruyan rustikliğe de geçiş görülebiliyor. Ama Belçika mutfak kendi başına başka bir tarz. Bunu tavanda halat ile sarkıtılmış lambasında da görebiliriz. Ama bu her zaman böyle olmuyor. Işıklandırmada kırsal hava vermek isteyenler sarı ışık kullanılabilirken minimal etkiyi sevenler ve modern çağın yüzünü görmek isteyenler daha düşük güçte ışık kullanarak gizemi koruyabiliyorlar.

- Doğallıktan Vazgeçmiyor!

Üst dolapları Süper Mat Siyah panel ile kaplı olanlar ada mutfaklarını veya alt dolaplarını ahşabın doğal görünümünü kullanarak Belçika mutfak tarzını elde edebiliyor. Zeminin de dolaplarla uygun olması için koyu renk fayans ya da parke seçilebilir.

Basit ve ilham verici pastel tonları kullanılırken açık raf sevmeyenler için tamamen baştan sona kaplı mutfak dolapları da tercih edilebilir. Doğal atmosferi beyaz tuğladan da alındığı bu tarz mutfaklarda minimal görünümde çok seviliyor.

Keten perde kullanımı ya da masa örtüsünün keten olarak tercih edilmesi mutfakta doğal ve kaliteli atmosferi arttırıyor. Estetikliğe çok önem verilen mutfak tasarınlarda bir köşede seramik veya kiremit vazolar doğallığı içerisindeki bitkileri ile yansıtıyor.

Genellikle doğal gün ışığının tercih edildiği mutfaklarda pencereler mimari yapıya uygun ahşap ya da dolabın rengine yakın pastel tonları tercih edilebiliyor. Modern yapının şıklığını doğanın parçaları ile tamamlayan mutfaklarda fazla eşya olmadan eskiyi yenileterek kullanmak seviliyor.