Akrilik ile High Gloss Arasındaki Farklar Nelerdir?
Akrilik ile High Gloss Arasındaki Farklar Nelerdir?
1928 yılında bulunan akriliğin, high gloss panelleri arasında benzer özellikleri çok fazladır. İkisininde parlak yüzeylerinin oluşu kullananlar arasında soru işareti oluştursa da farklı oldukları birçok konu mevcut.

1- Dayanıklılık her iki panelde farklılık gösteriyor!

Akrilik paneller tarih boyunca dayanıklılık istenilen her koşulla başa çıkmayı başarmıştır. Denizaltı periskopları, uçak camları, lensler, LCD ekranlar akriliğin en çok kullanıldığı yerlerdir. Akrilik panel, High Gloss panelinin aksine daha dayanıklıdır.

Ömrünün daha uzun olduğu Akrilik paneller mutfak dekorasyonu için vazgeçilmez seçenek olmayı başardı. UV ışınlarının her iki panelde de dayanıklılık gösterdiği ve renklerinin Akrilik panellerde daha geç solduğu biliniyor. Dayanıklılığı Akrilik'ten daha az olan High Gloss paneller diğer panellere göre daha yüksek direnç gösteriyor.

 

2- Hangi Panel Mali Açıdan Daha Uygundur?

Yüksek direnç özelliğinin bulunduğu Akrilik paneller bütçe olarak diğer panellere göre daha pahalıdır. High Gloss Paneller dayanıklılık yapısına ve renk seçeneklerine oranla daha uygun bütçelidir.

 

3-Temizlik hangi panelde daha kolay?

Akrilik panelde elektrostatik toz çubuğu ile temizlik, High Gloss panellere göre daha kolaylık sağlıyor. İki yüzeyinde parlak olduğu düşünüldüğünde Akrilik panellerde de High Gloss panellerde de mikrofiber bez ile temizlik mümkün. Yumuşak bir deterjanın yardımcı olabileceği temizlikte bezin nemli olması yeterli.

Basınç uygulamadan temizlenebilen pürüzsüz yüzeyler zor lekelere karşı düşük direnç sağlar. Ovalamadan sadece ılık su ile ıslatılmış bez ve deterjan ile temizlik yapmak çok kolaydır.

 

4- Hangi Panel Daha Parlak?

İki panelde parlak ve pürüzsüz yapısından dolayı tercih edilmektedir. Fakat her zaman dünya çapında akrilik panel daha parlak yapısının verdiği elegantlıkla sıyrılır. Işığı sonuna kadar yansıtma özelliğinin bulunduğu Akrilik panelde renkler daha canlıdır.

Daha az parlak olan High Gloss Panellerde ışık biraz daha az yansıtılır ve renklerin canlılık oranı ona göre daha azdır. High Gloss ve Akrilik panellerin renk seçenekleri oldukça zengindir. Akrilik panellerinin en olumsuz yanı ise mat özellikte seçeneğinin bulunmamasıdır. Dünyanın her yerinde parlak ve canlı renklerden oluşur.